Zaplanuj idealny ogród: jak duży powinien być taras?

Większość inwestorów budujących wymarzony dom decyduje się na wariant z tarasem. Zewnętrzna część jest ważnym elementem znacząco zwiększającym funkcjonalność budynku. Taras będzie dobrze spełniał swoją rolę tylko wtedy, kiedy będzie miał odpowiednie wymiary i będzie starannie zagospodarowany. Jak duży powinien być taras? Sprawdź, co na ten temat mówią fachowcy!

Jak duży powinien być taras?

meble-ogrodowe-milano-ii- meble-ogrodowe-milano-ii- meble-ogrodowe-monza meble-ogrodowe-nancy

Zastanawiasz się, jak duży powinien być taras? Budowę nowej strefy wypoczynkowej powinieneś zacząć właśnie od określenia jej wymiarów. Ważne jest, aby taras współgrał z warunkami przestrzennymi panującymi na działce i stanowił harmonijną część budynku. Przyjmuje się, że wielkość tarasu powinna odpowiadać wymiarom standardowego pokoju. Przestrzeń o wymiarach około 12-15 m2 jest zazwyczaj optymalna.

Kształt i wyposażenie

meble-ogrodowe-bali meble-ogrodowe-coria-ii meble-ogrodowe-lugo zestaw-ogrodowy-grado

Na komfort użytkowania tarasu wpływa nie tylko jego wielkość, ale również kształt. Taras będzie maksymalnie praktyczny, jeśli zbudujesz go na regularnym kształcie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Zbyt długi, wąski taras będzie nieustawny. Ciekawym rozwiązaniem jest zaaranżowanie tarasu z dwoma lub nawet trzema wyjściami. Aby połączyć taras z każdym z pomieszczeń (salonem, jadalnią, kuchnią), należy zaprojektować go w kształcie liter L okalającej ściany zewnętrzne budynku.

Ciekawą alternatywą dla standardowych tarasów jest stworzenie kilkupoziomowej platformy składającej się z mniejszych podestów. Nowoczesne rozwiązanie doskonale współgra z minimalistycznymi budynkami wznoszonymi według najświeższych standardów. Nieregularny taras możesz ciekawie zaaranżować, wydzielając strefy. Na jednym poziomie możesz stworzyć przestronną jadalnię, a na innym – kącik relaksu, na którym znajdzie się designerska sofa albo podwieszany fotel.